Na dnešek je naplánována cesta údolím slunce ke břehům jezera Titicaca. Máme několik možností – cesta vlakem a nočními či denními autobusy. Náhodou však narážíme na cestovní společnost, která nejen že nás odveze do města Puna, ale ještě se zastavíme na čtyřech turistických atrakcích cestou.
Po rychlé snídani si bereme taxíka a necháme se odvézt k autobusu. V 6:20 jsme zde první. Postupně se celý autobus zaplní zahraničními turisty, převážně Holanďany. Jsme rádi, že autobus je nový a uvnitř celkem pohodlný. Ještě před sedmou vyrážíme na cestu.
Kostel Andahuaylillas
První zastávkou na naší trase je kostel Andahuaylillas. Tento kostel byl vystavěn na ruinách inckého chrámu na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. Největší zajímavostí je však jeho bohatá a barevná vnitřní výzdoba různými ornamenty. V kostele – tak jako ve většině náboženských objektů – se nesmělo fotit.
Raqchi
Druhou zastávkou jsou ruiny původního inckého chrámu Raqchi. Tato stavba prapůvodně neměla střechu, sloužila zejména k pozorování noční oblohy. Střecha byla inky přidána až v pozdějších dobách, kdy začali oslavovat Slunce. Chrám pak vypadal jako taková velmi velká stodola.
Průsmyk La Raya
Po další půlhodince cesty zastavujeme v místní restauraci, kde dostáváme oběd formou bufetu. Každý si nabere, kolik mu hrdlo ráčí. Jídlo doprovází místní kapela, hrají bohužel místo lokální muziky profláklé hity jako třeba Yesterday.
Po obědě vyrážíme do nejvyššího bodu dnešní cesty. A vlastně i nejvyššího místa, kde jsme kdy byli. V 4355 metrech nad mořem vyskakujeme, děláme fotky a po necelých 5 minutách nás průvodkyně žene zpět do autobusu. Prý abychom neměli výškovou nemoc. Z Cuzca (3500 m.n.m.) jsme sice už aklimatizováni, ale zde opět cítíme, že průsmyk je o něco výše.
Pukará
Poslední zastávka na naší cestě je městečko Pukará, kde je malé muzeum věnované kultuře Pukará – což byli původní obyvatelé And. V muzeu jsou původní kamenné kříže s motivy pumy a sumce a symboly ohně, země, vzduchu a vody. Vše nám naše hyperaktivní průvodkyně velmi barvitě popisuje.
Městečko je také známé výrobou malých hliněných býčků, které si obyvatelé And umisťují na střechy svých domů.
Vedle muzea se pak nachází místní kostel, před kterým opět probíhá politická agitace nějakého kandidáta. Podle průvodkyně je v Peru dnes poslední den, kdy se mohou tyto akce konat. Tak konečně bude klid.
Puno
Cílem dnešní cesty bylo město Puno. Hned po příjezdu si všímáme odlišného rázu města – omítka na domech je zde luxus. Také doprava je o něco více chaotičtější. Při naší krátké večerní procházce na večeři a nákup nás pak překvapil místní (disco) kostel. Více si město prohlédneme zítra.
- Den 11. – Kodaň - 1.9.2019
- Den 10. – Uppsala - 31.8.2019
- Den 9. – Zpět na pevninu - 30.8.2019